Poznaj Zioła

Złoto z łąki – rumianek

Przemierzając łąki całego świata, trudno natrafić na roślinę tak piękną i pożyteczną jednocześnie. Gdy słońce już na dobre rozgrzeje ziemię, rumianek strzela w górę i pręży swoje złote koszyczki, jak gdyby wołał – “tu jestem, spójrz na mnie!”.

Rumianek możemy spotkać na łąkach, polach, w parkach lub między łanami zboża. Jednak jak na ideał przystało, ma on swoich naśladowców. Podobne do rumianku kwiaty o żółtym koszyczku i białych płatkach, jak na przykład maruna czy rumian rzymski, również są jadalne, ale nie tak wartościowe.

By upewnić się, że znalazłeś rumianek, zbierz najdojrzalszy (najbardziej wydłużony) koszyczek kwiatowy i przekrój go na pół. Jeżeli jest pusty w środku i intensywnie pachnie, to znaczy, że na pewno się nie pomyliłeś.

Często kosmetyki dla małych dzieci są robione z wyciągów rumiankowych. To dzięki temu, że jego działanie wewnętrzne jak i zewnętrzne jest bardzo łagodne dla naszej skóry i organizmu.

To złoto naszych łąk oferuje każdemu człowiekowi coś pożytecznego. Gama jego zastosowań rozciąga się od zdrowia przez kuchnię, kosmetykę czy domowe środki czystości na dobrym samopoczuciu kończąc. Siejemy rumianek od marca do sierpnia pod naszymi oknami, żeby zawsze mieć go pod ręką – jak nie do jedzenia, to dla ozdoby.

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość