dom pachnący ziołami

Ziołowe dekoracje na Święta!

Przygotowania do Bożego Narodzenia to jeden z najmilszych okresów w ciągu roku. Pachnąca choinka, pakowanie prezentów, pieczenie pierniczków i dekorowanie mieszkania – czy nie brzmi to zachęcająco?

Tworząc świąteczne dekoracje, warto sięgnąć po zioła. Głównie ze względu na ich wyjątkowy aromat, nadający wnętrzu przytulności i podkreślający ciepło domowego ogniska.

Zioła, ze względu na swoją różnorodność, mogą stanowić bazę dla wielu świątecznych ozdób – od wieńców na drzwi po nietypowe bombki na choinkę. Stawiając na ich suszoną wersję, nie musimy obawiać się, że przestaną zachwycać wyglądem zanim obsypie się choinka.

Wybierając zioła, z których chcemy stworzyć świąteczne ozdoby dla domu, weźmy pod uwagę swoje preferencje – wybierając te aromaty, które nam samym najlepiej kojarzą się z bezpiecznym domem.

Jakie dekoracje warto przygotować? Zobacz nasz przegląd!

1. Wieniec na drzwi

W Polsce coraz częściej zawieszamy na drzwiach wieńce bożonarodzeniowe. Chociaż często wykonuje się je z jodły, równie dobrym pomysłem jest sięgnięcie po zioła. Jest to na tyle uniwersalna dekoracja, że możemy do niej wykorzystać zarówno zioła świeże, jak i te suszone.
W pierwszym przypadku, świetnie sprawdzi się szałwia, z której łatwo stworzyć trwały wieniec, wykorzystując jako ramę, druciane koło.
Jeśli zaś chodzi o suszone zioła – możemy postawić na różnorodność, wybierając nasze ulubione zapachy i kolory. Pięknie zawsze będzie wyglądać lawenda – a dodatkowo, nada wieńcowi bożonarodzeniowemu nietypowego kolorytu.
Suszone kępki ziół przywiązujemy cienkim sznurkiem do ramy w kształcie koła – pięknie będzie to zwłaszcza wyglądać z ramą zrobioną z drewna!

Dodanie ozdobnych wstążek, będzie stanowiło idealne wykończenie naszego dzieła!

2. Ozdoby na choinkę

Wraca trend naturalnych ozdób na choinkę. Zamiast gotowych bombek, wieszamy pierniczki, suszone plasterki pomarańczy i…zioła właśnie!

Przygotowanie „bombek” z wykorzystaniem ziół, jest niezwykle proste. Jedną z najłatwiejszych ozdób, są „ziołowe rożki” – miniaturowe rożki z dekoracyjnego papieru, w środku których umieścimy gałązki świeżych ziół lub bukiet suszonych. W przypadku drugiej opcji, będą one stanowiły wyjątkowy odświeżacz powietrza!

Do papierowych rulonów, w łatwy sposób możemy doczepić wstążkę do zawieszenia na choince – choćby wykorzystując do tego zszywacz!

Inną opcją, już dla nieco bardziej zaawansowanych twórców, jest stworzenie ziołowych gwiazdek. Pięknie sprawdzą się tutaj nasze ulubione suszone zioła. Szkielet drewnianej gwiazdki możemy wykonać z drewna sami, możemy też sięgnąć po gotowy wzór ze sklepów z materiałami decoupage. Następnie, za pomocą cienkiego sznurka, przywiązujemy do ramki kępki wybranych ziół – tak, by zakryły one drewnianą podstawkę.
U szczytu gwiazdki przywiązujemy wstążkę do zawieszenia na świątecznym drzewku – i gotowe!

3. Dekoracje stołu

Na wigilijnym stole, oprócz sianka pod obrusem, najczęściej znajduje się także świeca otoczona stroikiem. I właśnie tutaj mamy szansę na kreatywne wykorzystanie ziół!

Wplecenie ich do wigilijnego stroika, choćby obok jodły czy świerku, zapewni uczestnikom wieczerzy wigilijnej wyjątkowy aromat przez cały wieczór. Dodatkowo, zioła (na przykład – przepiękna lawenda!) będą stanowiły ciekawe wizualnie uzupełnienie całej kompozycji.

Możemy oczywiście pójść na całość, wykorzystując do stworzenia świątecznego stroika wyłącznie zioła.

Dekorację możemy wykonać zarówno na bazie deski, do której wbijemy cienkie gwoździki, które następnie opleciemy sznurkiem, tworząc swoistą „siatkę”. To właśnie w nią wczepiać będziemy dekoracyjne gałązki.

Możemy też wykorzystać gotowe podstawki – styropianowe lub drewniane, według naszych osobistych preferencji.

Przygotowanie świątecznych dekoracji z ziół to również sposób na spędzenie czasu z najbliższymi. W tworzenie wyjątkowych ozdób chętnie włączą się też dzieci – to doskonała okazja, by opowiedzieć im nieco więcej o dobroczynnych właściwościach ziół i o tym, dlaczego nie powinno ich zabraknąć w codziennej diecie.

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość