dom pachnący ziołami

Zioła zamknięte w ramki

Nie ma chyba osoby, która, chodząc do szkoły, nie przygotowywała na zajęciach ze środowiska zielnika. Po latach, te doświadczenia świetnie wpisują się w stworzenie nieszablonowych ozdób do kuchni czy salonu.

Apetyczne zioła – zamknięte w ramki. To widok, który przywodzi na myśl aromat podróży, kulinarnych doznań, a także – kojącej woni naparów z ziół. Dodatkowo, pięknie taka ozdoba wpisuje się w popularny, minimalistyczny styl – unikamy bowiem krzykliwości innego rodzaju dekoracji domowych.

Zioła w ramkach można zawiesić zarówno w kuchni, jak i w salonie. Do tej pierwszej pasują ze względu na swoje kulinarne skojarzenia. Dodatkowo, mogą być swego rodzaju podpowiedzią, jakich ziół możemy spodziewać się w kuchni gospodarzy.

W salonie zaś – rozwiązanie tego typu wspaniale dopełni dekoracje roślinne pomieszczenia – obok ciętych kwiatów w wazonie na stole czy roślin w doniczkach na parapecie.

Zielnikowe obrazy od razu sugerują, że osoba, w której domu zawisną, ma szeroką wiedzę na temat dobroczynnego działania poszczególnych ziół, ceni sobie bliskość natury, a w jej kuchni zawsze znajdą się aromatyczne przyprawy i wzmacniające ziołowe herbaty.

Jak przygotować własnoręcznie ziołowy obraz?

1. Wybierz ulubione zioła. Dla lepszego efektu, zawsze dobrze mieć zebranych więcej ich liści lub gałązek, które chcemy zasuszyć. Zabezpieczamy się w ten sposób przed ewentualnym ukruszeniem zasuszonej rośliny – a to może się zdarzyć przy tworzeniu zielnikowych obrazów.

2. Zasuszamy zioła. Najlepiej suszyć je między kilkoma stronami gazety codziennej (lepiej się do tego nadaje niż kolorowe tygodniki), na którą położymy kilka ciężkich książek – pora odkurzyć słowniki i encyklopedie – sprawdzą się tutaj wyśmienicie.

Zasuszanie ziół między stronami książek jest niewskazane, ponieważ książka może się zniszczyć. Lepiej używać jej do dociskania gazety – oczywiście, już przeczytanej!

3. Ususzoną roślinę, przyklejamy na kartce bloku technicznego A4 lub połowie tego formatu. Może nam się do tego przydać ozdobna taśma klejąca lub tradycyjna „gęsia skórka”.

4. Możemy naszą roślinę opisać, wskazując, o jakie zioło chodzi. Możemy oczywiście pozostawić też obraz bez opisu – wtedy nasi goście z pewnością będą dopytywać, na jaki okaz właśnie patrzą. Miłośnicy sztuki decoupage mogą w tym punkcie odpuścić minimalizm i ozdobić dodatkowo stronę z zasuszoną rośliną kreatywnymi dodatkami: stemplami, wstążką czy koronką.

5. Umieszczamy obrazek w ramce lub antyramie. Dobór rodzaju obramowania zależy od wystroju naszego mieszkania i osobistych preferencji. W zielnikowych obrazach lepiej sprawdzają się minimalistyczne rozwiązania – w końcu to zioła mają być główną atrakcją dzieła!

6. Na koniec ramkę wieszamy lub ustawiamy w wybranym miejscu.

Przygotowanie zielnikowych obrazów to duża frajda nie tylko dla dzieci. Szerokie pole do popisu i wykorzystania wszelkich pokładów kreatywności, pozwala spodziewać się obiecujących efektów!

»Dowiedz się więcej o mięcie«

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość