Poznaj Zioła

Zioła dodające energii na wakacje

W wakacje żyjemy intensywniej niż zwykle. Z pięknych, letnich dni, chcemy czerpać garściami, spędzając ten czas aktywnie. Zwiedzanie, uprawianie sportu, długie, nocne rozmowy. Do tego – eksperymentowanie z nowymi smakami, poznawanie nowych kuchni, czasami egzotycznych.

Warto więc zadbać o wzmocnienie swojej witalności – by z otwartymi rękami przywitać to, co niesie nam wakacyjny czas! Z pomocą, niezależnie od pory roku, przychodzą nam zioła.

Po które z nich szczególnie warto sięgnąć?

Na początek – głóg! To popularna w naszym kraju roślina, którą często możemy spotkać w ogrodach czy parkach. Do produkcji preparatów o dobroczynnych dla nas właściwościach, używa się zarówno kwiatów, jak i owoców głogu. Tych drugich nie powinniśmy spożywać na surowo – dlatego chcąc skorzystać z pozytywnego działania głogu na organizm, trzeba sięgnąć po odpowiednio przygotowane preparaty z jego dodatkiem – na przykład w popularnej formie tabletek lub kapsułek.

Za dobroczynne działanie głogu odpowiadają przede wszystkim dwa związki w nim występujące: flawonoidy i procyjanidy.

Związki flawonoidowe, zawarte w głogu, pozytywnie wpływają na wspomaganie pracy układu krążenia, zaś procyjanidy – na ciśnienie krwi.

Oprócz wspierania prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, głóg przyczynia się do łagodzenia niepokoju i drażliwości, a także jest skarbnicą witaminy C.

Wbrew pozorom, wspieranie odporności organizmu jest ważne nie tylko jesienią czy zimą – warto o tym pamiętać także w lecie, gdy więcej podróżujemy, korzystając ze środków zbiorowego transportu czy spędzając sporo czasu na lotniskach i dworcach. W takich okolicznościach, o infekcję wcale nie jest tak trudno.

Jednak połączenie głogu z innymi roślinami tworzy mieszankę prawdziwie dodającą energii!

Z czym głóg szczególnie tworzy zgrany duet w kontekście dodawania energii latem? Poznajcie cytryniec chiński!

Zyskuje on u nas popularność przede wszystkim jako roślina ozdobna. Tymczasem, już od wieków, jego dobroczynne właściwości były znane i wykorzystywane na Dalekim Wchodzie, skąd pochodzi. Owoc cytryńca chińskiego nazywany był tradycyjnie owocem o pięciu smakach, ponieważ smaki kwaśny i słodki występują w skórce i miąższu, gorzki, cierpki – w jego nasionach, słony natomiast – w wyciągu z niego przygotowanym.

Głównym zastosowaniem cytryńca est dodanie energii, wzmocnienie organizmu i wsparcie sił witalnych. Pomaga on również redukować uczucie zmęczenia.

Idealnym dopełnieniem dobroczynnego działania głogu i cytryńca, jest żeń-szeń. Wyciąg z jego korzenia jest w naszym kraju już od wielu lat znany i chętnie stosowany. Oczywiście, nie od tysięcy lat, jak w kulturze azjatyckiej, jakkolwiek, preparaty na jego bazie są nad Wisłą popularne i łatwo dostępne. Jego nazwa oznacza „człowiek korzeń” – kłącze przypomina bowiem miniaturową postać ludzką.

Jednymi z głównych substancji czynnych żeń-szenia są ginsenozydy, będące bardzo zróżnicowaną grupą związków. Między innymi stąd – szeroki wachlarz zastosowań tej rośliny.

Przede wszystkim, preparaty z zeń-szenia stosowane są po to, by wspierać sprawność umysłową i koncentrację.
Na tym jednak jego dobroczynny wpływ się nie kończy – wspiera siły witalne i dodaje energii, co przekłada się także na nasze ogólne samopoczucie.

Wygodnym rozwiązaniem na letnie miesiące, by móc w pełni korzystać z bogactwa ziół dodających energii, jest sięgnięcie po Zielnik Polski Esencja Zdrowia – Witalność. To odpowiednio dobrana dawka ziół, zamknięta w butelce – w formie syropu, który łatwo zabrać ze sobą na wakacyjny wyjazd. Łatwo dodać odpowiednią porcję do wody lub herbaty (także tej w wersji na zimno!). Syrop można przyjmować też tradycyjnie, w nierozcieńczonej postaci, bezpośrednio na łyżkę.

Odpowiednią dawkę energii latem, oprócz wspierania organizmu odpowiednią kompozycją ziół, zapewni również prawidłowe nawodnienie – w gorące dni nasze zapotrzebowanie na wodę wzrasta! Dodatkowo, ciepłe dni zachęcają do aktywności fizycznej – dlatego nie spędzajmy wakacyjnych miesięcy, wylegując się na plaży – spacery, ulubiony sport – także wodny – są gwarantami, że będziemy pozytywnie naładowani energią i gotowi na korzystanie z lata!

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość