Poznaj Zioła

Zawsze potrzebna – Mięta!

O mięcie wiemy już chyba wszystko – że jest dobra na bolący brzuch, zawiera mentol i warto zaparzyć ją nerwusom. W naszym kraju jest jednym z najpopularniejszych ziół i znajduje się prawie w każdym domu. Więc czy można dowiedzieć się czegoś nowego o mięcie?

Mięta jest bardzo łatwa w uprawie. Przesadzona do dużej doniczki będzie ładnie się rozrastać, a im częściej będziemy ją ścinać, tym bujniej będzie rosnąć. Można ją uprawiać w domu, na balkonie, parapecie, w donicy, jak i w gruncie na zewnątrz. Nie lubi bezpośredniego, ostrego słońca i preferuje miejsca bardziej zacienione, dość wilgotne. Jest rośliną wieloletnią, więc gdy zacznie usychać na jesieni, można zostawić ją na dworze, a odrośnie na następną wiosnę.

Mięta w naszym kraju występuje dziko i dość łatwo ją znaleźć. Będąc nad jeziorem, z łatwością znajdziesz ją w pobliżu brzegu. Najłatwiejszy trop? Jeżeli pachnie jak mięta, to na pewno będzie to ona, bo żadna inna roślina nie ma w sobie tyle świeżości.

Gdy latają wokół Ciebie komary, natrzyj nadgarstki i szyję świeżą mięta, a jej zapach powinien odgonić nieprzyjazne insekty. Dorzucona do grilla czy kominka wyda z siebie przyjemny aromat. Gdy jesteś na wakacjach pod namiotem i zabraknie pasty do zębów, możesz je natrzeć świeżymi liśćmi i problem nieświeżego oddechu zniknie.

Mięta wspomaga procesy trawienne, przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego oraz pomaga w odprężeniu organizmu. Dlatego warto pić ją po ciężkim obiedzie lub męczącym dniu.

Warto korzystać z wielu odmian mięty – czekoladowej, pieprzowej czy pomarańczowej. Każda oferuje indywidualny, niepowtarzalny aromat i charakter. Mięta jest zawsze wartościowa- świeża, jak i suszona, a do tego potrzebna nam przez cały rok.

To także może ci się spodobać

1 komentarz

  • Odpowiedz
    zawsze potrzebna – mięta – Roślinne Porady
    10 lipca 2018 dnia 12:28

    […] Mięta jest zawsze wartościowa- świeża, jak i suszona, a do tego potrzebna nam przez cały rok.   tekst przygotowany dla portalu Ziołowy […]

  • Zostaw wiadomość