dom pachnący ziołami

Wiszące ziołowe ogrody – przygotuj je na swoim balkonie

Wiszące doniczki są niezwykle urokliwe: dodają wnętrzu atmosfery tajemniczości, a każdy, nawet najmniejszy balkon, przemieniają w ogród w stylu angielskim.

Jeśli chcesz stworzyć swój własny tajemniczy ogród w środku miejskiej dżungli, wiszące doniczki to zdecydowanie rozwiązanie dla Ciebie! Na co zwrócić szczególną uwagę i jak przygotować taką ekspozycję – dowiesz się z tego artykułu!

Po pierwsze: zastanów się, gdzie zawiesisz swój ziołowy ogród. Oczywiście, idealnie byłoby zawiesić doniczki na balkonie lub tarasie. Dzięki temu, zioła będą otrzymywać właściwą porcję nasłonecznienia,
a nasze mieszkanie – będzie z daleka wyróżniać się na fasadzie bloku.

Wiszące ziołowe ogrody to wspaniały pomysł dla posiadaczy małych balkonów, czy osób, które chcą w kreatywny sposób stworzyć wrażenie intymności i prywatności na tarasie. Zawieszone doniczki wspaniale się do tego nadadzą i pomogą odpowiednio odseparować naszą przestrzeń od oczu sąsiadów czy przechodniów.

Jeśli nie mamy balkonu, nic straconego – wiszące ogrody ziołowe w dość prosty sposób można stworzyć również w kuchni. Najlepiej doniczki zawiesić w pobliżu okna, by rośliny otrzymywały wystarczającą dawkę promieni słonecznych. W przypadku dużych kuchni, pięknie będzie wyglądać zawieszenie ziół nad wyspą kuchenną.

Wiszące ogrody w doniczkach możemy potraktować również jako sposób na optyczne wypełnienie wnętrza tam, gdzie to potrzebne. Jeśli mamy długi blat kuchenny, na którym nie chcemy niczego ustawiać, by uniknąć natłoku przedmiotów, sprawdzi się wykorzystanie przestrzeni nad nim jako idealnego miejsca dla wiszących ogrodów.

Po drugie: wybierz, które zioła chcesz widzieć w swoich wiszących ogrodach. Wyboru możemy dokonać dwojako, z jednej strony – kierując się kwestiami użytkowymi: wybierając zioła, które najczęściej przydają nam się w kuchni lub z których najchętniej przygotowujemy domowe kosmetyki.
Z drugiej strony – możemy podejść do sprawy z punktu widzenia walorów wizualnych i zapachowych, wybierając takie zioła, które pięknie wyglądają i pachną.

Na początek warto sięgnąć po zioła, które nie są wymagające w uprawie. Dobrze sprawdzą się rośliny uchodzące za kanon każdego domowego ogrodnika: mięta, bazylia, tymianek.

Po trzecie: przygotuj wiszące doniczki. Wbrew pozorom, własnoręczne ich wykonanie wcale nie jest takie trudne!

Najprostszy sposób? Przewierć dziurki w metalowej osłonce tradycyjnej doniczki (równomiernie rozłożone trzy otwory), przewlecz przez nie sznurki – tak, by zbiegały się one w jednym miejscu – i Twoja pierwsza wisząca doniczka jest gotowa!

Oczywiście, śmiało możesz popuszczać wodze fantazji, szukając nietypowych wiszących doniczek! Jednym z ciekawszych rozwiązań, jest wykorzystanie…starych plastikowych butelek! Wytnij fragment boku butelki, w środku umieść ziemię, w której zasadzisz Twoją roślinkę. Przymocuj sznurek do szyki butelki, wywierć też dwie dziurki w dolnej części butelki – z tej samej strony, z której znajduje się otwór na roślinę. Następnie przewlecz przez wywiercone dziurki sznurek, tworząc nietypową, oryginalną wiszącą doniczkę. Wykorzystując kilka butelek tej samej wielkości, możesz pokusić się o stworzenie prawdziwej „ściany” składającej się z tak posadzonych ziół. Musisz pamiętać, by butelki wieszać równolegle, wykorzystując de facto ten sam sznurek dla kilku butelkowych doniczek – zawieszonych jedna pod drugą.

Wiszące ziołowe ogrody to także szansa nadania nowego zastosowania zużytym naczyniom kuchennym. Zdekompletowane pojemniki na przyprawy, a nawet – niezbyt nowy durszlak? Oto świetny materiał na kreatywne, wiszące doniczki. Naczynia wykorzystywane normalnie w kuchni mają jedną niewątpliwą zaletę w kontekście wiszących ogrodów – mianowicie, posiadają uchwyty, do których można w łatwy sposób, bez wiercenia czy klejenia na gorąco, przywiązać sznurek do zawieszenia gotowych doniczek na balkonie.

Wiszące ziołowe ogrody do prosty sposób na efektowne dekoracje na balkonie, ale nie tylko. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich ziół, a także – postawienie na niestandardowe rozwiązania w kontekście doboru doniczek.

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość