dom pachnący ziołami

Stwórz z dzieckiem wiosenny zielnik!

Tworzenie zielnika z dzieckiem to okazja do wspólnego poznawania ziół i odkrywania ich szerokiego zastosowania. Dla malucha – tworzenie zielnika to bowiem wyzwanie nie tylko artystyczne, ale i edukacyjne. Dzięki takiemu albumowi, dziecko odkrywa, że aromat dań i dobroczynne napary to zasługa bardzo konkretnego doboru ziół. Dodatkowo, uczy się, jak zioła rozróżniać, gdzie można je najczęściej spotkać i w jaki sposób wykorzystać.

Klasycznie, zielnik to także wyzwanie artystyczne – oprócz zasuszonej rośliny, dziecko umieszcza w albumie także odręczny rysunek omawianego zioła. Rozwija to jego cierpliwość, uczy przywiązania do detali i wskazuje, jakie cechy charakteryzują poszczególne rośliny – tak, by móc je rozpoznać już na pierwszy rzut oka.

Jak stworzyć zielnik?

1. Zaczynamy od doboru odpowiednich ziół. Możemy kierować się ich zastosowaniem, edukując jednocześnie na ten temat dziecko. Możemy również kierować się walorami estetycznymi – dobierając zioła, które malec po prostu chce narysować. Angażując dziecko do wyboru roślin, dajemy mu poczucie decyzyjności i wpływu na finalny kształt albumu. Dobrze przygotować zioła z zapasem, gdyby podczas procesu suszenia, jakieś fragmenty liści czy łodyg, uległy – oczywiście, niechcący – zniszczeniu.

2. Najważniejszy etap przygotowywania albumu to oczywiście suszenie ziół. Metod jest naprawdę sporo – na pewno jednak warto pamiętać, by nie wkładać roślin między karty ulubionej książki. Może się ona przez to zniszczyć. Lepiej sprawdza się suszenie ziół włożonych między strony gazety codziennej. Dla odpowiedniego nacisku – warto użyć kilkutomowej encyklopedii – jeśli, oczywiście, taką jeszcze w domu posiadamy.

3. Karty zielnika najlepiej wykonać z bloku technicznego. Możemy je wykorzystać zarówno w pionie, jak i w poziomie. Czekając na zasuszenie ziół, dziecko może wykonać okładkę albumu. Sprawdzą się tutaj kredki, farby, a także – fragmenty zdjęć ziół. Technika jest tak naprawdę dowolna – pod warunkiem, że okładka będzie twarda – dlatego zbyt mocne obciążanie na przykład plasteliną – raczej się nie sprawdzi.

4. Czas na stworzenie stron zielnika! Jeśli wybraliśmy orientację poziomą albumu – na jednej stronie możemy umieścić zasuszoną roślinę, jak również jej opis i rysunek. W przypadku orientacji pionowej – lepiej rysunek wykonywać na stronie obok – układ będzie bardziej przejrzysty.
Do wykonania rysunków ziół najlepiej sprawdzą się kredki. Dobrze wybrać taki komplet, który oferuje więcej niż jeden odcień zieleni – by dziecko mogło precyzyjnie i z dbałością o detale, odwzorować zasuszone rośliny.

5. Zioła możemy przykleić za pomocą ozdobnej taśmy klejącej, lub – nieco bardziej tradycyjnie, dzięki taśmie „gęsiej skórce”. Ważne jest takie przymocowanie rośliny, by nie narazić jej na ukruszenie podczas przeglądania zielnika.

6. Aby z poszczególnych kart stworzyć finalny album, przyda się dziurkacz i ozdobny sznurek – na przykład, kolorem nawiązujący do okładki albo taśmy klejącej, która posłużyła do przymocowania ziół. Przekładamy sznurek przez dziurki w poszczególnych kartach, tworząc swego rodzaju książkę.

I tak oto nasz zielnik jest gotowy! W kolejnych latach, zielnik można cały czas uzupełniać – dodając coraz to nowe zioła lub coraz to nowe rysunki do poprzednich ziół. Dzięki temu, dziecko poznaje coraz więcej roślin, a także – ćwiczy koncentrację i precyzję w ich odwzorowywaniu.

»Sprawdź jak wykonać obrazki z ziół«

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość