Poznaj Zioła

Skrzyp – dobroczynny chwast

Skrzyp polny, o łacińskiej nazwie Equisetum arvense, jest rośliną, która występuje naturalnie w Polsce. Rośnie między innymi na wilgotnych łąkach, polach, miedzach, kartofliskach oraz skarpach. Ze względu na popularne występowanie skrzypu, bardzo szybko zainteresowali się nim domowi zielarze.

Skrzyp wygląda jak miniaturowa jodełka o intensywnie zielonych, błyszczących, stożkowatych gałązkach. W tej niepozornej roślince, która przez niektórych uważana jest za chwast, znajduje się całe bogactwo korzystnych dla organizmu związków.

W zielarstwie do sporządzania naparów, używa się przede wszystkim pędów skrzypu. Napar z herbatki przede wszystkim wykazuje działanie moczopędne, przez co ułatwia usuwanie z organizmu niepożądanych produktów przemiany materii. Wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerek i dróg moczowych, wpływa również korzystnie na pracę układu krążenia.

Skrzyp znany jest również jako doskonałe źródło krzemu – tzw. pierwiastka urody, który wchodzi w skład włosów, skóry i paznokci. Krzem zawarty w roślinie czuwa nad utrzymaniem właściwej wilgotności tkanki łącznej, wspomaga elastyczność skóry, jej sprężystość oraz piękny wygląd. Jest również polecany osobom, które skarżą się na łamliwość paznokci.

Sami widzicie, że dbając zarówno o świetne samopoczucie jak i urodę, warto codziennie sięgnąć po filiżankę naparu ze skrzypu.

Smacznego!

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość