Poznaj Zioła

Rumianek pachnący słońcem

Rumianek pospolity (Matricaria chammomila) ma delikatne białe kwiaty z żółtym środkiem. W Polsce można go spotkać powszechnie na łąkach i nieużytkach rolnych późną wiosną i latem.

Muza artystów

Delikatne płatki kwiatów rumianku inspirowały od wieków. Między innymi były natchnieniem dla uduchowionych malarzy XV i XVI wieku, którzy na obrazach o tematyce religijnej często posługiwali się tym atrybutem. Niewinny wygląd kwiatów symbolizuje w malarstwie delikatność, uczucia, stan duszy, walkę z chorobą i wewnętrzną równowagę. Święta Hildegarda pisała o rumianku że: wzrok i słuch posila.

W kosmetyce i do picia

Rumianek często występuje jako składnik w mieszankach ziołowych, np. herbatkach oraz preparatach kosmetycznych. Działanie rośliny jest obecnie dobrze udokumentowane i powszechnie znane. Ekstrakty rumianku są często dodawane do preparatów kosmetycznych w formie zewnętrznej do przemywania i okładów. Łagodzące działanie rumianku powoduje, że idealnie nadaje się do łagodzenia podrażnień skóry i relaksacyjnych kąpieli

Przyjaciel twojego ciała

W świetle współczesnych odkryć naukowych opis przedstawiony przez św. Hildegardę 1000 lat temu, okazał się trafny. Wśród różnych efektów stosowania rośliny możemy wyróżnić kilka najważniejszych:

1. Korzystnie wpływa na organizm, wspierając jego codzienne funkcjonowanie.
2. Wspiera naturalną odporność organizmu.
3. Napary z rumianku niwelują uczucie dyskomfortu w jamie ustnej.
4. Pomaga złagodzić uczucie łaskotania, podrażnienia w gardle
5. Wspiera procesy trawienne, przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
6. Wspomaga prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit.
7. Wspomaga relaks oraz fizyczne i psychiczne dobre samopoczucie.

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość