dom pachnący ziołami

Pojemniki na zioła w domu – jak je wykonać?

Stworzenie odpowiednich pojemników do przechowywania ziół to prawdziwe wyzwanie. Z jednej strony – powinny one być tak przygotowane, by przechowywane w nich zioła zachowały swój naturalny aromat. Z drugiej zaś – powinny pasować do wystroju wnętrza naszego mieszkania.

Nie można zapomnieć też o bardziej praktycznym wymiarze: możliwości odpowiedniego opisania ziół czy zabezpieczenie ich przed dziećmi lub zwierzętami.

Wybór pojemników na rynku jest spory, większą satysfakcję będziemy mieć jednak z wykonania ich samodzielnie. Dodatkowo, daje nam to stuprocentowy wpływ na ich wygląd i właściwości.

Innego typu pojemniki przygotujemy na zioła w doniczkach, a innego – na zioła suszone.

Przypatrzmy się pomysłom na oba rodzaje aromatycznych ziół!

POJEMNIKI NA ZIOŁA W DONICZKACH

Co Ci się przyda?
Puszki po konserwowych warzywach, farba w sprayu, naklejki – tablica kredowa, kreda, sznurek ozdobny.

Sposób przygotowania:

1. Umyj dokładnie puszki i wysusz je – tak, aby były gotowe do pokrycia ich farbą. W letnich miesiącach możesz wystawić je do wyschnięcia na balkon.

2. Wybierz kolor farby w sprayu, który pasuje do wystroju wnętrza Twojego mieszkania. W tym sezonie bardzo modny jest kolor miedziany. Jeśli chcesz być na czasie z wnętrzarskimi trendami – jest to zdecydowanie kolor dla Ciebie!

3. Rozłóż gazety lub folię, by ochronić podłogę, i pomaluj puszki wybraną farbą. Daj im wyschnąć, a następnie – dla uzyskania bardziej wyrazistego efektu, nałóż w ten sam sposób drugą warstwę.

4. Na wysuszone już puszki naklej etykiety – nalepki a la tablica kredowa. Wybór takiego sposobu na oznakowanie ziół ma z jednej strony – duże walory estetyczne, nawiązuje bowiem do popularnego stylu rustykalnego, z drugiej zaś – pozwala na dość łatwe wprowadzanie zmian, jeśli zdecydujemy się zmienić rodzaj ziół.

5. Przewiąż puszki ozdobnym sznurkiem, zawiąż na każdym z nich kokardę.

6. Podpisz odpowiednio wszystkie pojemniki.

GOTOWE!

POJEMNIKI NA SUSZONE ZIOŁA

Co Ci się przyda?
Zestaw słoików, taśma – tablica kredowa lub nalepki tego typu, kreda, ozdobny sznurek, karton lub blok techniczny.

1. Wytnij z kartonu lub bloku technicznego etykietki, które będą opisywały słoje z Twoimi suszonymi ziołami. Ten sposób podpisania sprawi, że etykiety będą mniej narażone na ewentualne zasypanie przez zioła przy korzystaniu z przechowywanych zasobów.

2. Oklej je taśmą lub naklejkami a la tablica kredowa. W ten sposób tworzysz gotową etykietę, którą pozostanie tylko opisać!

3. Przywiąż je ozdobnym sznurkiem do wybranego słoika.

4. Opisz odpowiednie zioła, zaznaczając, które z nich znajduje się w jakim słoiku.

GOTOWE!

Przechowywanie w odpowiedni sposób zapewni nie tylko maksymalne wykorzystanie ich dobroczynnych właściwości, lecz również – będzie designerskim dopełnieniem wystroju mieszkania. Własnoręczne wykonanie takich pojemników to dodatkowa satysfakcja!

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość