dom pachnący ziołami

Jak oznaczać domowe zioła? Podpowiadamy!

Wraz z nadejściem cieplejszych dni, coraz śmielej przenosimy zioła w doniczkach z parapetów okiennych na balkon. Domowy ogródek ziołowy jest stosunkowo łatwy do zaprojektowania, nawet wtedy, gdy balkon nie należy do największych. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie ułożenie doniczek z ziołami, pamiętając o potrzebach poszczególnych roślin, dotyczących choćby ekspozycji na słońce.

Niemniej ważnym elementem, jest oznaczenie poszczególnych ziół. Przydaje się to choćby wtedy, gdy w trakcie gotowania posiłków, poprosimy o przyniesienie z balkonu mięty lub bazylii, a zadanie to przypadnie domownikowi, który z racji wieku lub braku doświadczenia, nie rozpoznaje ziół na pierwszy rzut oka.

Jasne oznaczenie donic z ziołami ma także znaczenie w kontekście odpowiedniego o nie dbania – podlewania czy umieszczenia na półce lub regale w miejscu mniej lub bardziej nasłonecznionym.

Jak przygotować takie oznaczenia? To, wbrew pozorom, sprawa wymagająca dość starannego przemyślenia. Mamy dla Was 5 propozycji!

1. KREDOWE NAPISY

To jeden z najpopularniejszych sposobów oznaczania doniczek z ziołami. Ze względu na wysokie walory estetyczne i nawiązanie do stylu rustykalnego w projektowaniu wnętrz, sposób ten cieszy się dużą popularnością. Po prostu – pasuje do większości balkonów, przywołuje na myśl rześki poranek w na werandzie pełnej różnego rodzaju roślin i ziół.

Jak przygotować taki napis? Nic trudnego! Wystarczy taśma tablicowa – po przyklejeniu której, zyskujemy mini-tablicę, po której śmiało możemy pisać kredą. Sprawdzi się w tym kontekście również farba tablicowa – zwłaszcza, gdy malowaliśmy już taką ścianę i zostały nam jej resztki.

Oczywiście – do tego koniecznie kreda. Biała albo kolorowa – wszystko zależy od nas. Zaletą tej formy opisania ziół, jest dość łatwe zmienianie podpisów – gdy zdecydujemy się na przesadzenie ziół.

2. PATYCZKI PO LODACH

Przygotowanie podpisów tego typu to smaczne zadanie dla całej rodziny! Patyczki po lodach stanowią bowiem ciekawą bazę do stworzenia podpisów poszczególnych ziół.

Najlepiej, jeśli je zabarwimy (dobierając kolorystykę do poszczególnych ziół) – ale oczywiście, do wykorzystania są także w wersji oryginalnej. Wszystko będzie zależało od naszej wyobraźni i czasu na przygotowanie podpisów.

Na zabarwiony patyczek, za pomocą niezmywalnego markera nanosimy nazwę zioła, a następnie – patyczek wbijamy w ziemię doniczki – tak, by był widoczny, ale jednocześnie – nie przeszkadzał krzaczkowi się rozwijać.

3. SPINACZE

Drewniane spinacze do bielizny można znaleźć w większości domów. Tym razem, zamiast wieszać pranie na balkonie, będą one użyte do innej balkonowej czynności – czyli opisywania ziołowego ogródka.

Wykonanie jest bardzo proste: na spinaczach, za pomocą markera, nanosimy poszczególne nazwy, np. BAZYLIA, MIĘTA… Następnie, spinacze przypinamy do odpowiedniej doniczki.

Przygotowując takie oznaczenie, należy zwrócić uwagę na kierunek przypięcia spinacza, by napis był naniesiony w kierunku łatwym do odczytania.
Ogromną zaletą tego sposobu jest łatwa wymiana oznaczeń – gdy przesadzimy zioła z jednej doniczki do drugiej.

4. ŁYŻECZKI

Jak wykorzystać stare łyżeczki do herbaty? Może to zaskakujące, ale świetnie sprawdzą się one do oznaczania ziół w balkonowym ogródku.

Co jest dodatkowo potrzebne? Biały lub srebrny marker – i to w zasadzie wszystko. Trzonek łyżeczki przyda się do umieszczenia jej w ziemi doniczki, natomiast miseczka stanowić będzie „tablicę” do wypisania nazwy.

Napis można umieścić zarówno ze strony wypukłej, jak i wklęsłej – według naszego uznania.

5. KOREK

Miłośnicy dobrej kuchni (z dodatkiem ziół), którzy czasami do posiłku lubią napić się dobrego wina, mają dodatkowy powód do zadowolenia. Korki z win są bardzo praktyczne – przydają się choćby do odpowiedniego oznaczania ziół na balkonie.

Jak to zrobić? Potrzebny będzie patyczek (np. szaszłykowy) albo…stary widelec, którego nam nie szkoda. Będą one stanowić trzonek, na którym umieścimy korek z wypisaną nazwą rośliny.
Napis możemy nanieść farbką lub markerem w dowolnym kolorze. Gotowe!

Tworzenie kreatywnych oznaczeń ziół w domowym ogródku to proces, który sprawia dużo radości i angażuje domowników – i tych młodszych, i tych starszych. Dodatkowo, to świetna okazja, by nadrobić wiedzę o ziołach. A także – zarazić innych członków rodziny swoją pasją!

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość