zioła dla urody

Olejki ziołowe – przygotuj je w domu i sprawdź ich zastosowanie!

Chyba każdemu z nas marzy się dom pięknie pachnący ziołami. Ich aromat relaksuje, sprzyja wyciszeniu, ułatwia zasypianie – opcji jest naprawdę bardzo wiele.

Aromat może pochodzić ze świeżych ziół w doniczce na parapecie, z kompozycji zapachowych złożonych z suszonych ziół, albo z olejków ziołowych. Dzisiaj przyjrzyjmy się tym ostatnim.

Wbrew pozorom, łatwo je przygotować w domu, a oprócz fantastycznego aromatu, oferują cały szereg innych zastosowań!

Do najważniejszych, dobroczynnych działań olejków ziołowych, należy przede wszystkim pozytywny wpływ na skórę i włosy. Dzięki regularnemu stosowaniu olejków, skóra i włosy stają się mocniejsze, a przez to – lepiej się prezentują.

Olejowanie to jedna z podstawowych technik dbania o piękne włosy. Dobrze w tym celu sięgnąć właśnie po olejki ziołowe. Olej z dziurawca zwyczajnego pomaga w regeneracji suchych, łamliwych włosów, zaś z kasztanowca – jest idealny dla włosów przetłuszczających się.

W kwestii pielęgnacji skóry olejami, niezawodne będą płukanki i wcierki. Te pierwsze mają zastosowanie głównie w pielęgnacji cery – jeśli chcemy, by nasza twarz była równie promienna, jak nasz uśmiech, warto pamiętać o olejkach ziołowych w codziennej pielęgnacji.
Warto sięgnąć w tym kontekście po olej z nagietka.

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie dobroczynnego jest kąpiel z dodatkiem ziołowego olejku. Ich delikatny aromat sprzyja relaksowi i odprężeniu. Taki codzienny rytuał na zakończenie długiego, intensywnego dnia, sprawia, że nawet pomimo nawału obowiązków, jesteśmy bardziej wypoczęci i czerpiemy z życia większą przyjemność.
Po jakie olejki sięgnąć do kąpieli? Przede wszystkim z tymianku, a także – z melisy! Jak widać, melisa pozytywnie wpływa na wieczorne wyciszenie nie tylko w postaci herbatki ziołowej.

Olejki ułatwiają także łagodne zasypianie. Ich delikatny aromat relaksuje, pomaga się wyciszyć i odeprzeć natłok myśli, który może pojawiać się po położeniu się do łóżka. Wybór olejku, którego kilka kropel przelejemy na poduszkę, to kwestia naszych upodobań i tego, jaki zapach lubimy najbardziej. Często w tym kontekście wymieniany jest olejek lawendowy.

W końcu – olejki ziołowe idealnie nadają się jako olejki do masażu. Ich właściwości kojące, rozgrzewające i relaksujące, są świetnym dopełnieniem takiego zabiegu.

Skoro znamy już tyle niezwykłych zastosowań olejków ziołowych, czas zastanowić się, jak przygotować je własnoręcznie w domu. Nie jest to wcale trudne! Wymaga tylko odpowiednich przygotowań i trochę cierpliwości.

Oczywiście, przepisów jest kilka, w zależności od tego, jaki rodzaj olejku chcemy uzyskać. Przykładowo, jeśli potrzebujemy olejku z nagietka, musimy uzbroić się w cierpliwość: świeże zioła zalewamy olejem i pozostawiamy w nasłonecznionym miejscu na 25-30 dni. Potem odcedzamy i voila – mamy olejek, który warto przechowywać w lodówce.

Na szczęście, nie wszystkie olejki są aż tak czasochłonne. Inny sposób przygotowania to przygotowanie silnego wywaru z wybranych ziół, by po odsączeniu – zalać ten wywar olejem (kokosowy, sezamowy, słonecznikowy – wedle naszego uznania). Miksturę gotujemy na wolnym ogniu aż do wyparowania wody. Jeśli chodzi o proporcje woda-olej, powinny one wynosić 4:1.

Na koniec, warto podkreślić, że stosując olejki ziołowe bezpośrednio na skórę (np. skraplając nadgarstki dla cieszenia się relaksującym aromatem), warto uważnie obserwować, czy nie wystąpiła reakcja alergiczna.

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość