zioła dla urody

Olejek arganowy – płynne złoto Maroka

Olejek arganowy pozyskiwany jest z drzewa arganowego, a konkretnie nasion jego owoców. Jedną z przyczyn, dla których ten olejek owiany jest tak niesamowitą aurą tajemniczości i niezwykłości jest fakt, ze drzewa arganowe rosną tylko i wyłącznie w Maroku. Nigdzie indziej na świecie nie można hodować tego drzewa, nie będzie ono owocowało i nie będzie można wytłaczać z niego tego niezwykłego oleju.

Z Łaciny nazywa się Argania spinos i jest bardzo starym gatunkiem występującym na Ziemi już od 25 milionów lat. Osiąga ono nawet 10 metrów i żyje około 200 lat. Ciekawe jest, że na pierwsze zbiory z tego drzew trzeba czekać aż 50 lat! Jest to jeden z elementów czyniących to drzewo nieatrakcyjnym dla rolników gdziekolwiek indziej. Nie tylko trudno jest je hodować, ale jeszcze czekać pół wieku na zbiory? Szaleństwo.

Jednakże od stuleci z tych trudnych do pozyskania nasion produkuje sie olej o niezwykłych właściwościach kosmetycznych, odżywczych i regeneracyjnych. Nawet dziś, po tylu wiekach, nadal pozyskiwany jest właściwie w ten sam sposób. W lipcu, przy największych upałach, zbiera się plony. Ziarna są suszone, potem opiekane na wolnym ogniu, by na końcu rozbić ich niezwykle twarde skorupy w kamiennym młynie. To jednak nie koniec. Mus, który powstaje po rozbiciu skorup jest mieszany z wodą, by powstał lekki mus. To właśnie z tego musu pozyskiwany jest ten niezwykły olej. Na jeden litr olejku potrzeba aż 30 kilogramów owoców i ponad osiem godzin pracy! Ciekawostka jest, że olej ten produkowany jest wyłącznie przez kobiety stowarzyszone w spółdzielniach.

Produkowane są dwa rodzaje olejków – spożywczy i kosmetyczny. My skupiamy się na kosmetycznym. Nawet gwiazdy Hollywood przyznają się do regularnego używania olejku arganowego. Olejek ten niezwykle intensywnie nawilża, odżywia i regeneruje. Należy też do tak zwanych olejków ‚suchych’.

Często obawiamy się używania olejków ponieważ kojarzą nam się z oliwką dla dzieci, która bardzo długo po rozsmarowaniu pozostaje śliska oraz pozostawia na skórze wyraźnie wyczuwalną warstwę lipidową. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że to jest zamierzony efekt oliwki dziecięcej, jak również olejków przeznaczonych do masażu. Olejki takie jak arganowy wchłaniają się błyskawicznie, są niezwykle lekkie i nie pozostawiają żadnego śladu na skórze. Dzięki temu nadają sie bardzo dobrze jako baza pod podkład. Wystarczy rozetrzeć tylko parę kropli w dłoniach, a następnie wetrzeć je w skórę twarzy, szyi i dekoltu. Drogie Panie, zawsze pamiętamy o szyi! To ona, o wiele wcześniej niż twarz, zaczyna wykazywać oznaki starzenia.

Olejki a pielęgnacja włosów

Bardzo często skupiamy się na fakcie, iż nasze włosy są suche, a końcówki rozdwojone. Zapominamy jednak o bardzo ważnym elemencie odpowiedzialnym za stan naszych włosów – skóra głowy! Tak. Ze względu na to, że większość reklam skupia się na naszych włosach oraz ich końcówkach, zapominamy o tak ważnym elemencie. Jak używać olejku do pielęgnacji naszych włosów, podajmy trzy sposoby, dzięki którym możemy wzmocnić nasze włosy, sprawić by były lśniące i silne.

1) pielęgnacja skóry

wystarczy podzielić nasze włosy na równe przedziałki i wetrzeć kropelkę olejku w odsłoniętą skórę głowy. W zależności od tego jak gęste są nasze włosy, trzeba będzie dostosować szerokość przedziałków, by odsłonić jak najwięcej skóry i delikatnie wetrzeć opuszkami palców olejek. Ma to podwójny efekt: po pierwsze sam olejek odżywia, ujędrnia i wzmacnia naszą skórę oraz cebulki włosów, a po drugie sam masaż pomaga wzmocnić ukrwienie skóry i co za tym idzie odżywia cebulki i skórę. Najlepiej robić ten zabieg wieczorem, jeśli zamierzamy myć głowę z rana. Jeśli nie mamy tyle czasu, nawet godzinę przed myciem włosów już da pozytywny efekt.

2) olejowanie włosów

Bardzo stara i bardzo skuteczna metod, by poradzić sobie z suchymi, zniszczonymi włosami. Co najmniej na parę godzin przed myciem włosów, nacieramy włosy, a szczególnie końcówki olejkiem. Nie trzeba wylewać ogromnej ilości olejku na włosy. Wystarczy nalać parę kropel olejku na dłonie, rozetrzeć je razem, a następnie przeczesać włosy. Powtórzyć czynność pkilka razy, by w miarę równomiernie rozprowadzić olejek po włosach. Polecamy również spędzić trochę czasu szczotkując włosy po nacieraniu ich, pomaga to rozprowadzić olejek nieco dokładniej.

3) wzbogacanie odżywek

Czysty olejek trudno jest rozprowadzić na mokrych włosach podczas ich mycia. Zbyt duża ilość spowoduje, że włosy będą obciążone i nie będą wyglądały ładnie. Bardzo skuteczną metodą jest wzbogacanie już posiadanych odżywek olejkiem arganowym. Uwaga: nie wolno dodawać olejku prosto do buteleczki z odżywką – spowoduje to rozwarstwienie się odżywki. Sposób przez nas proponowany to zaopatrzyć się w buteleczkę z zakraplaczem. I gdy juz jesteśmy pod prysznicem i myjemy głowę nabieramy trochę odżywki na dłoń, a na tę porcję odżywki wkraplamy dosłownie jedną krople olejku. Mieszamy bezpośrednio w dłoni i używamy tak samo jak zwykłej odżywki z tym, że o wiele skuteczniejszej.

Olejki były używane do pielęgnacji skóry i włosów do tysiącleci. Polecamy zapoznanie się z nimi. Są niezwykle skutecznie, całkowicie naturalne i na pewno znajdziecie taki olejek, który dla was będzie idealny.

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość