zioła dla urody

Naturalna pielęgnacja skóry

Skóra latem narażona jest na wiele niebezpieczeństw: odwodnienie, podrażnienia słoneczne, poparzenie. Dlatego zwłaszcza w ciepłe miesiące, powinniśmy o nią szczególnie dbać.  Najlepiej – w naturalny sposób, wykorzystując dobroczynne działanie ziół.

W łatwy sposób, w domowym zaciszu, możemy przygotować ziołowe okłady, które załagodzą słoneczne podrażnienia i pomogą nam w pełni cieszyć się latem.

Jak przygotować taki „zestaw ratunkowy” dla skóry? Zobacz nasz poradnik!

1. Kojąca kąpiel
Po powrocie z plaży, należy nam się chwila relaksu. Zwłaszcza, jeśli opalając się przysnęliśmy i cóż – skóra jest zaczerwieniona, boli, piecze. Wtedy warto zdecydować się na kojącą kąpiel z dodatkiem nagietka. Samych torebek herbaty z nagietka można też użyć do przygotowania okładów, które pomogą uporać się z zaczerwieniami.

2. Okłady
To najpopularniejszy sposób na podrażnioną od słońca skórę. Warto przetestować okłady z różnych ziół, wybierając te, które odpowiadają naszym potrzebom najbardziej. Skutecznie łagodzą okłady z nagietka, mięty, rumianku.

Ich przygotowanie jest niezwykle proste i sprowadza się, w zależności od tego, jakiego rodzaju ziołami dysponujemy, do przygotowania naparu. Najłatwiej i najszybciej jest okłady przygotować, wykorzystując ziołowe herbaty. Dodatkowo, dzięki temu, będziemy mieć wystarczającą ilość składników, by przygotować okłady na całą zaczerwienioną powierzchnię skóry.

Przykładanie torebek herbaty ziołowej, na przykład rumianku – do podrażnionego miejsca, pozwoli na precyzyjne skierowanie dobroczynnego działania ziół na określoną część ciała. Warto przy tym pamiętać, żeby okład był odpowiednio ostudzony.

Częstym błędem jest przykładanie lodu jako sposobu na walkę z podrażnieniami, tymczasem lód może wywołać szok termiczny. Bezpieczniejsze jest stosowanie ostudzonych, ziołowych okładów przygotowanych z herbaty.

3. Na powieki
Ziołowe okłady, na przykład z rumianku, świetnie sprawdzają się też w kontekście opuchniętych, podrażnionych od słońca oczu. Zdarza się to niestety często, zwłaszcza, gdy okulary przeciwsłoneczne wybieramy, kierując się modą, a nie odpowiednim filtrem. Na szczęście – pieczenie czy podrażnienie oczu od słońca, możemy w łatwy sposób załagodzić, korzystając z kojących okładów z torebek z herbatą ziołową. Relaksująca kuracja pozwoli znowu cieszyć się słońcem.

4. Od zewnątrz i od środka
Elementem wzmacniającym działanie ziołowych okładów, jest…picie odpowiednich ziół. Świetnie sprawdzi się w tej dziedzinie mięta. Podana na zimno, z kostkami lodu lub kruszonym lodem, herbata miętowa jest idealnym napojem na lato. Orzeźwia, dodaje energii, ale również – koi. Nawodnienie organizmu przekłada się też na zdrowy wygląd skóry i łatwiejsze gojenie się słonecznych podrażnień.

5. Olejki
Olejki na bazie ziół, świetnie sprawdzają się w kontekście letniej pielęgnacji skóry. Najpopularniejsze są olejki z nagietka i z mięty. Ich zastosowanie jest niezwykle proste. Nasączamy gazik olejkiem rozcieńczonym w wodzie, a następnie – przykładamy do podrażnionych miejsc. Przy regularnym stosowaniu, kojące działanie ziół przełoży się na lepsze samopoczucie, a ich dobroczynne właściwości – poprawią stan naszej skóry.

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość