dom pachnący ziołami

Gotowanie pełne ziół

Zioła, zarówno świeże, jak i suszone, są nieodłącznym składnikiem wielu potraw. Nadają im niepowtarzalny smak i aromat. Zwykłe dania stają się dzięki nim niezwykłe. Dobrze doprawione potrawy to klucz do kulinarnego sukcesu.

Jakie zioła wybrać?

Jakie zioła pasują do jakich dań? Jak doprawiać, żeby nie przedobrzyć? Czas na praktyczne porady dla miłośników gotowania!

Ta sama potrawa, którą przyprawimy w różny sposób, może zupełnie różnie smakować. Dlatego wybór ziół jest w tej kwestii kluczowy.

To, jakie zioła należy dobrać do dań, zależy od kilku czynników: rodzaju dania, pory roku (w lecie – raczej świeże zioła, jesienią i zimą – suszone), tego, czy zioła mają dodatkowo spełniać funkcje ozdobne.

Przypatrzymy się najpopularniejszym rodzajom połączeń smakowych ziół z określonymi potrawami!

Zioła do ryb – chociaż ich dobór może różnić się w zależności od sposobu przyrządzenia ryby (grillowana czy smażona) oraz gatunku ryby (inne do ryb tłustych), to najczęściej wybór pada na: bazylię, kminek, liść laurowy, lubczyk, majeranek, melisę, miętę, pietruszkę, trybulę.

Warto w tej kategorii wyróżnić zioła stosowane do nadania smaku owocom morza: sprawdzają się wtedy jeszcze estragon, rozmaryn, szczypiorek i tymianek.

W kwestii przyprawiania mięs, wiele zależy od rodzaju mięsa. Inne zioła dobrze komponują się z wołowiną, a inne z wieprzowiną. Do tej pierwszej pasują przede wszystkim bazylia, cząber, estragon, kminek, liść laurowy, mięta, pietruszka, rozmaryn, szałwia, trybula, tymianek. Do wieprzowiny zaś – cząber, fenkuł, kolendra, majeranek, rozmaryn, szałwia, trybula, tymianek. Częściowo, jak widać, zioła te się powtarzają – można jednak zaobserwować pewne różnice.

Stają się one jeszcze bardziej widoczne, gdy pod lupę weźmiemy dziczyznę i drób – kwestie połączeń są tam nieco ściślej zdeterminowane niż w przypadku najbardziej popularnych mięs.

I tak, sarnina najlepiej smakuje doprawiona jałowcem, liściem laurowym, majerankiem, rozmarynem, szałwią. Kaczka natomiast – estragonem, majerankiem, rozmarynem i szałwią.

Ziołami przyprawia się nie tylko mięsa – używa się ich również do jajek.

Z jajkami najlepiej łączą się bazylia, estragon, koperek, pietruszka, szczypiorek, trybula, z tym że w przypadku jajecznicy, dobrze jest ją doprawić także lebiodką oraz majerankiem.

Zioła świetnie komponują się również z warzywami. Do ziemniaków pasuje czosnek niedźwiedzi, cząber, koper, liść laurowy, majeranek, pietruszka, rozmaryn, szałwia. Warzywa strączkowe natomiast najlepiej przyprawić kolendrą, liściem laurowym, lubczykiem, majerankiem, miętą zieloną, szałwią i tymiankiem. Z daniami na bazie papryki, komponują się dobrze: melisa, mięta, oregano, pietruszka, tymianek.

Z ziołami świetnie komponują się również grzyby. Ich smak szczególnie dobrze wydobywają: pietruszka, rozmaryn, rzeżucha, tymianek.

Przed przystąpieniem do gotowania określonej potrawy, warto sprawdzić, jakie zioła mamy pod ręką i wybrać te, które z określonym typem dania tworzą najsmaczniejsze połączenia.

Dodatkowo, zioła mogą stanowić przepiękną dekorację gotowych już potraw. Tak zaserwowane dania stają się towarzyskim hitem – „jedzenie oczami” jest w dobie mediów społecznościowych i fotografowania jedzenia, czymś zupełnie naturalnym. Szczególnie efektowne dekoracje można tworzyć z bazylii, mięty, koperku – chociaż wiele zależy od pomysłowości autora potrawy.

Oprócz pojedynczych ziół dodawanych do potraw, dobrze sprawdzają się również ich mieszanki. Ważne jest jednak, by samodzielnie je tworzyć – wtedy nabierają one autorskiego charakteru, a zmiany w ich kompozycji, pozwalają na eksperymentowanie ze smakiem.

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość