Poznaj Zioła

Dziurawiec – ziele świętojańskie. Poznaj jego właściwości!

Dziurawiec wielu z nas kojarzy się głównie jako składnik różnego rodzaju kropli, wspomagających pracę układu trawiennego, po które sięgamy po każdych świętach przy suto zastawionym stole.

Tymczasem dziurawiec, zwane również zielem świętojańskim, ma szereg różnorakich zastosowań i pozytywnych właściwości. Jakich? Dowiecie się z tego artykuły!

Dziurawiec rośnie na łąkach i w sąsiedztwie lasów. Jego nazwa wzięła się od niewielkich dziurek na liściach rośliny – są to zbiorniczki zawierające olejek lotny. Druga, potoczna nazwa, wynika zaś z tego, że ziele to kwitnie w dniu św. Jana – czyli 24 czerwca.

Oprócz szerokiego zastosowania preparatów na bazie dziurawca, warto odnotować, że przez niektórych dziurawiec postrzegany jest i uprawiany jako roślina ozdobna – na przykład w silnie nasłonecznionych ogródkach zielnych. Niektórzy jednak postrzegają dziurawiec jako…pospolity chwast. Wynika to z faktu, że rosnące na łąkach ziele świętojańskie, może nieco obniżać jakość siana, którym później karmione są zwierzęta gospodarskie.

Wracając jednak do najbardziej podstawowych zastosowań dziurawca – wiążą się one głównie ze wspieraniem pracy układu pokarmowego. Napar z dziurawca łagodzi dyskomfort, pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego i pracę wątroby.

Ale to dopiero początek jego pozytywnych właściwości. Dodatkowo, wspiera on bowiem pracę układu moczowego. Jest także stosowany do płukania ust i gardła – także w przypadku problemów z dziąsłami.

Warto również podkreślić inne dobroczynne aspekty działania naparu z dziurawca – pomaga łagodzić on napięcie, sprzyja odprężeniu, ułatwia relaks.

Na wszystkie te dobroczynne działania dziurawca możemy liczyć, sięgając regularnie po napar z tego zioła. Możemy przygotować go sami, lecz wygodniej jest sięgnąć po gotową herbatkę ziołową.

Po herbatkę taką możemy sięgać przed posiłkami, gdy chcemy nieco pobudzić trawienie. Ale może nam przyjść z pomocą także po obfitym posiłku, dając uczucie ulgi i pomagając przywrócić uczucie lekkości w żołądku.

Oczywiście, herbatka nie jest jedyną formą, pod którą możemy sięgać po dziurawiec.

Liczne pozytywne efekty stosowania dziurawca zdecydowanie zachęcają, by po niego sięgać. Musimy jednak wiedzieć, że stosowanie go ma pewne obostrzenia.

Przede wszystkim, herbatki z dziurawca nie mogą pić osoby, które są na niego uczulone. Podczas stosowania tego zioła, należy unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne lub naświetlanie promieniami UV.

Szczególną uwagę powinny przy stosowaniu herbatki z dziurawca, powinny zwrócić osoby z jasną karnacją, u których może może wystąpić reakcja fotouczuleniowa (wysypka, swędzenie, rumień).

Nie zaleca się spożywania herbatki z dziurawca przy znacznym uszkodzeniu wątroby, nerek oraz w wysokiej gorączce. Osoby przyjmujące leki, przed spożyciem herbatki powinny skonsultować się z lekarzem.

Ważne jest też, że herbatki z dziurawca nie powinny pić dzieci, kobiety w okresie ciąży i karmienia piersią.

Pomimo powyższych obostrzeń, lista zalet i pozytywnych aspektów stosowania ziela świętojańskiego jest długa. Nic dziwnego, że preparaty na bazie dziurawca, a także – herbatki ziołowe, goszczą na stałe w wielu polskich domach.

Warto jednak być ostrożnym w regularnym stosowaniu dziurawca i przestrzegać dokładnie zaleceń umieszczonych na opakowaniu produktu. Wszystko po to, by najpełniej skorzystać z dobroczynnych właściwości ziela świętojańskiego i uniknąć niepożądanych skutków.

To także może ci się spodobać

Brak komentarzy

Zostaw wiadomość